2019 Thursday First Round

THURSDAY’S FIRST-ROUND MATCHES

First Round matchups for Thursday in the SWNY-NWPA Men’s Amateur at Bartlett Country Club.

Championship Flight

1. Mitch Faulkner vs. 32. Jeff Padlo, 9:15 a.m.
16. Joe Salvaggio vs. 17. Richard Russell, 9:15 a.m.
8. Tom Crist vs. 25. Matt Fuller, 9:25 a.m.
9. Dan Reiley vs. 24. Michael Davis, 9:25 a.m.
4. Marcus Aiello vs. 29. Nick Aiello, 9:35 a.m.
13. Kole Maytum vs. 20. Josh Brooks, 9:35 a.m.
5. Jon Chaddock vs. 28. Ryan Jennings, 9:45 a.m.
12. Zach Chaddock vs. 21. Brandon Haas, 9.45 a.m.
2. Chris Blocher vs. 31. Jim Brady, 9:55 a.m.
15. John Nick Forrest vs. 18. Sam Hyman, 9:55 a.m.
7. Eric McHone vs. 26. Roy Dwaileebe, 10:05 a.m.
10. Adam Bennett vs. 23. John Henzel, Jr., 10:05 a.m.
3. Kyle Henzel vs. 30. Scott Brady, 10:15 a.m.
14. Jon Livak vs. 19. Mike Brady, 10:15 a.m.
6. Dave Padlo vs. 29. Curtis Barnes, 10:25 a.m.
11. David Horn vs. 22. Brian Froebel, 10:25 a.m.

First Flight

1. Connor Alfieri vs. 16. John Chicola, 8:00 a.m.
8. Max Payne vs. 9. Tim Hall, Jr., 8:00 a.m.
4. Jamie Glatz vs. 13. Elyse Godding, 8:10 a.m.
5. Zach Zemeroski vs. 12. Bryce Burton, 8:10 a.m.
2. Kamden McClain vs. 15. Frank Higgins, 8:20 a.m.
7. John Foley vs. 10. Matthew Lonto, 8:20 a.m.
3. Joe Palumbo vs. 14. Branson Morrison, 8:30 a.m.
6. Knut Johnsen vs. 11. Noah Carlson, 8:30 a.m.

Second Flight

1. Jeff Worth vs. 16. Bob Colligan, Jr. 10:40 a.m.
8. RJ Pauly vs. 9. Trent Unverdorben, 10:40 a.m.
4. Brendan O’Connell vs. 13. Mike Neary, 11:00 a.m.
5. Jack Morton vs. 12. Sean Campbell. 11:00 a.m.
2. Dan Neilly vs. 15. Evan Jordan, 11:10 a.m.
7. Jarrett Pond vs. 10. Paul Bzdak, 11:10 a.m.
3. Honsey Russell vs. 14. Mark Baire, 11:20 a.m.
6. Thomas Anderson vs. 11. Dan Schott, 11:20 a.m.

Third Flight

1. Chad Siago vs. 16. Dom Bagazzoli, 8:40 a.m.
8. Tracy Bush vs. 9. Eric Christoff, 8:40 a.m.
4. Mark Reynolds vs. 13. Paul Foley, 8:50 a.m.
5. Dewey Gram vs. 12. Ron Jakubczyk, Sr., 8:50 a.m.
2. Kevin Mole vs. 15. Ronnie Jakubczyk, Jr., 10:50 a.m.
7. Tony Lewis vs. 10. Cameron Meyers, 10:50 a.m.
3. Terry Turner vs. 14. Matthew Phillips, 9:00 a.m.
6. Caden Salvaggio vs. 11. Tim Stead, 9:00 a.m.

Fourth Flight

Medal play on Thursday to determine the Top 8.

Vinny Baire, Sr., Joe Baire and Tony Ramage – 11:35 a.m.
Dave Carucci, Max Baire Jr., Tom Churakos, Sr. – 11:40 a.m.
George Moses, Jr., Cole Lechner, Ed Drake, 11:45 a.m.

Advertisements