2020 Thursday’s First Round Pairings

84th SWNY-NWPA Men’s Amateur
Thursday’s First Round Pairings and Tee Times
Bartlett Country Club

Championship Flight

No 1. Marcus Aiello vs. No. 32 Danny Gianniny, 9:30 a.m.
No. 16 Andrew Lemay vs. No. 17 Mike Brady, 9:30 a.m.
No. 8 Mitch Faulkner vs. No. 25 Joe Mitchell, 9:40 a.m.
No. 9 Jeremy Summerson vs. No. 24 Kamdyn McClain, 9:40 a.m.
No. 4 Michael Davis vs. No. 29 Eric McHone, 9:50 a.m.
No. 13 Josh Anderson vs. No. 20 Nolan Swanson, 9:50 a.m.
No. 5 John Nick Forrest vs. No. 28 Josh Brooks, 10:00 a.m.
No. 12 Christian Chapman vs. No. 21 Matt Moonan, 10:00 a.m.
No. 2 Andy Frank vs. No. 31 Knut Johnsen, 10:10 a.m.
No. 15 Doug Atteberry vs. No. 18 Mike Edwards, 10:10 a.m.
No. 7 Adam Bennett vs. No. 26 Jude Cummings, 10:20 a.m.
No. 10 Scott Brady vs. No. 23 Eric Stauderman, 10:20 a.m.
No. 3 Jack Geise vs. No. 30 Joel Rosencrance, 10:30 a.m.
No. 14 Kyle Henzel vs. No. 19 Connor Alfieri, 10:30 a.m.
No. 6 Chris Blocher vs. No. 27 Wilson Lockwood, 10:40 a.m.
No. 11 Tom Crist vs. No. 22 Andrew LaCongo, 10:40 a.m.

First Flight

No. 1 Charles Fitzpatrick vs. No. 16 Curtis Barner, 8:40 a.m.
No. 8 Tim Hall, Jr. vs. No. 9 Ed Jennings, 8:40 a.m.
No. 4 John Henzel, Jr. vs. No. 13 Andy Hannon, 8:50 a.m.
No. 5 Dylan Gethicker vs. No. 12 Ryan Bartman, 8:50 a.m.
No. 2 Zach Bonafante vs. No. 15 Scott Berry, 9:00 a.m.
No. 7 Dan Reiley vs. No. 10 Sam Hyman, 9:00 a.m.
No. 3 David Benedict vs. No. 14 Scott Derwick, 9:10 a.m.
No. 6 Jesse Fleming vs. No. 11 James Reynolds, 9:10 a.m.

Second Flight

No. 1 Mike Cercone vs. No. 16 Rick Russell, 8:00 a.m.
No. 8 Drew Keleman vs. No. 9 Jim Brady, 8:00 a.m.
No. 4 Spencer Cornelius vs. No. 13 Phil Vecchio, 8:10 a.m.
No. 5 Mark Baire vs. No. 12 Matt Pappano, 8:10 a.m.
No. 2 Dan Schott vs. No. 15 Joe Palumbo, 8:20 a.m.
No. 7 Steve Kubiak vs. No. 10 Kevin Mole, 8:20 a.m.
No. 3 Aidan Shaw vs. No. 14 Jarrett Pond, 8:30 a.m.
No. 6 Tom Padlo vs. No. 11 Frank Higgins, 8:30 a.m.

Third Flight

No. 1 Bryce Burton vs. No. 16 Jack Morton, 11:00 a.m.
No. 8 Honsey Russell vs. No. 9 Howard Stark, Jr., 11:00 a.m.
No. 4 Jake Chapman vs. No. 13 Scott Russell, 11:10 a.m.
No. 5 Jon Livak vs. No. 12 Evan Jordan, 11:10 a.m.
No. 2 Sean Campbell vs. No. 15 Tim Jones, 11:20 a.m.
No. 7 Tim Stead vs. No. 10 Brady Streich, 11:20 a.m.
No. 3 Matthew Fuller vs. No. 14 Brendan Santana, 11:30 a.m.
No. 6 Brandon Milanowski vs. No. 11 Ben Lockwood, 11:30 a.m.

Fourth Flight

No. 1 RJ Pauly vs. No. 16 Chris Travis, 11:40 a.m.
No. 8 Cameron Myers vs. No. 9 John Foley, 11:40 a.m.
No. 4 Ryan Lechner vs. No. 13 Chad Siago, 11:50 a.m.
No. 5 Caden Salvaggio vs. No. 12 George Moses, Jr., 11:50 a.m.
No. 2 Paul Bzdak vs. No. 15 Tony Lewis, 12:00 p.m.
No. 7 Darien Swanson vs. No. 10 Mike Neary, 12:00 p.m.
No. 3 Don Close vs. No. 14 Mark Hendrix, 12:10 p.m.
No. 6 Jim Williams vs. No. 11 David Reynolds, 12:10 p.m.

Fifth Flight

No. 1 Tim Butler vs. No. 16 Adam McDow, 12:30 p.m.
No. 8 Steve Hnat vs. No. 9 Tom Churakos, Sr., 12:30 p.m.
No. 4 Jeff Gosciminiski vs. No. 13 Cameron Crist, 12:40 p.m.
No. 5 Terry Burrows vs. No. 12 Peter Aloi, 12:40 p.m.
No. 2 Ryan Williams vs. No. 15 Vincent Baire, Sr., 12:50 p.m.
No. 7 Mark Travis vs. No. 10 Roger Chapman, 12:50 p.m.
No. 3 Ryan Arvin vs. No. 14 Dominic Bagazzoli, 1:00 p.m.
No. 6 Matthew Phillips vs. No. 11 Tracy Bush, 1:00 p.m.

Sixth Flight – Medal Round
Sixth Flight members will play a second medal round on Thursday, before match play begins Friday.

No. 1 Paul Foley, No. 2 Jim O’Dea and No. 3 Dave Caurcci, 1:20 p.m.
No. 4 Mark Cotton, No. 5 Kaylin Kline and No. 6 Max Baire, Jr., 1:30 p.m.