2016 Tournament

SUNDAY’S FINAL RESULTS
CHAMPIONSHIP FLIGHT (36-HOLE FINAL)

Zach Chaddock (Springville) 5-and-3 over Chris Blocher (Bartlett)

CHAMPIONSHIP CONSOLATION FLIGHT

Corey Long (Hickory Heights) 1-up over Roy Dwaileebe (PFW)

FIRST FLIGHT

Brandon Haas (Bartlett) 5-and-4 over James Reynolds (PAR)

SECOND FLIGHT

Noah Carlson (Bartlett) 1-up over Mike Brady (Coudersport)

THIRD FLIGHT

Chris Pavlock (Bartlett) 3-and-2 over Corey Hall (Bartlett)

Posted in Uncategorized on August 7, 2016. Leave a comment Edit
SATURDAY’S RESULTS AND SUNDAY’S FINALS
CHAMPIONSHIP FLIGHT
Saturday’s Semifinal Results

4. Zach Chaddock 4-and-3 over 17. David Horn
11. Chris Blocher 2-and-1 over 26. Marcus Aiello

Sunday’s Championship 36-Hole Final

4. Zach Chaddock vs. 11. Chris Blocher, 9:45 a.m.

CHAMPIONSHIP CONSOLATION FLIGHT
Saturday’s Semifinal Results

1. Corey Long 3-and-2 over 4. Dylan Glatz
6. Roy Dwaileebe 2-and-1 over 15. Tim Hall, Jr.

Sunday’s Final

1. Corey Long vs. 6. Roy Dwaileebe, 9:55 a.m.

FIRST FLIGHT
Saturday’s Semifinal Results

5. Brandon Haas 3-and-2 over 16. Kevin Mole
23. James Reynolds 2-and-1 over 6. Tim Hall, Sr.

Sunday’s Final

5. Brandon Haas vs. 23. James Reynolds, 10:05 a.m.

SECOND FLIGHT
Saturday’s Semifinal Results

16. Noah Carlson 6-and-5 over 5. Bob Scanlon
2. Mike Brady 1-up over 6. Brian Brink

Sunday’s Final

2. Mike Brady vs. 16. Noah Carlson, 10:15 a.m.

THIRD FLIGHT
Saturday’s Semifinal Matches

4. Corey Hall 2-and-1 over 1. Jim LeRoy
3. Chris Pavlock 3-and-1 over 2. Nick Simons

Sunday’s Final

3. Corey Hall vs. 4. Chris Pavlock, 10:25 a.m.

Posted in Uncategorized on August 6, 2016. Leave a comment Edit
FRIDAY’S RESULTS – SATURDAY’S MATCHES
CHAMPIONSHIP FLIGHT
Friday’s Second Round Results

17. David Horn 2-and-1 over 32. John Chaddock
8. Corey Haas 1-up over 24. Mitch Faulkner
4. Zach Chaddock 1-up over 13. Jim Brady
21. Josh Roselli 2-and-1 over 5. Andy Frank
31. Nolan Ditcher 3-and-2 over 18. Scott Crist
26. Marcus Aiello 1-up over 10. Matt Abendroth
3. Josh Stauffer 3-and-2 over 14. Patrick Sheerer
11. Chris Blocher 6-and-5 over 27. Scott Derwick

Friday’s Quarterfinal Results

17. David Horn 3-and-2 over 8. Corey Haas
4. Zach Chaddock 4-and-2 over 21. Josh Roselli
26. Marcus Aiello 1-up over 31. Nolan Ditcher
11. Chris Blocher 2-and-1 over 3. Josh Stauffer

Saturday’s Semifinal Matches

17. David Horn vs. 4. Zach Chaddock, 10:00
26. Marcus Aiello vs. 11. Chris Blocher, 10:05

CHAMPIONSHIP CONSOLATION FLIGHT
Friday’s First Round Results

1. Corey Long 6-and-4 over 16. Brice Whelan
9. Adam Bennett 5-and-4 over 8. Doug Atteberry
4. Dylan Glatz 6-and-4 over 13. Kyle Henzel
12. Scott Brady 4-and-3 over 5. Scott Kelemer
15. Tim Hall, Jr. 1-up-19 over 2. Chris Reiley
7. Brent Maedl 5-and-3 over 10. Phil Vecchio
3. Jamie Glatz 3-and-2 over 14. Eric McHone
6. Roy Dwaileebe 2-and-1 over 11. Dirk Roth Jr.

Friday’s Quarterfinal Results

1. Corey Long 3-and-2 over 9. Adam Bennett
4. Dylan Glatz 4-and-3 over 12. Scott Brady
15. Tim Hall Jr. 2-and-1 over 7. Buster Maedl
6. Roy Dwaileebe 1-up-19 over 3. Jamie Glatz

Saturday’s Semifinal Matches

1. Corey Long vs. 4. Dylan Glatz, 9:45 a.m.
15. Tim Hall, Jr. vs. 6. Roy Dwaileebe, 9:50

FIRST FLIGHT
Friday’s Second Round Matches

16. Kevin Mole 1-up-22 over 1. Knut Johnsen
25. Charles Fitzpatrick 4-and-3 over 24. Paul Bzdak
20. Matthew Myers 6-and-5 over 4. Daniel Schott
5. Brandon Haas 5-and-4 over 12. Scott Pritchard
2. Brent Morgan 1-up-19 over 15. Cameron Eddy
23. James Reynolds 1-up over 26. Matt Moonan
3. John Chicola 3-and-2 over 19. Dylan Gethicker
6. Tim Hall Sr. 2-and-1 over 22. Howard Stark Jr.

Friday’s Quarterfinal Matches

16. Kevin Mole 2-and-1 over 25. Charles Fitzpatrick
5. Brandon Haas 4-and-3 over 20. Matthew Myers
23. James Reynolds 3-and-1 over 2. Brent Morgan
6. Tim Hall, Sr. 5-and-4 over 3. John Chicola

Saturday’s Semifinal Matches

16. Kevin Mole vs. 5. Brandon Haas, 9:30
23. James Reynolds vs. 6. Tim Hall, Sr., 9:35

SECOND FLIGHT
Friday’s Quarterfinal Results

16. Nolan Carlson 5-and-4 over 8. Dewey Gram
5. Bob Scanlon 3-and-1 over 13. Jake Chapman
2. Mike Brady 4-and-3 over 10. Craig Ryan
6. Brian Brink 6-and-5 over 3. Jeff Worth

Saturday’s Semifinal Matches

16. Noah Carlson vs. 5. Bob Scanlon, 10:15
2. Mike Brady vs. 6. Brian Brink, 10:20

THIRD FLIGHT
Friday’s Quarterfinal Results

1. Jim LeRoy 6-and-5 over 8. Vincent Baire Sr.
4. Corey Hall 1-up over 5. Bob Lemon
2. Nick Simons 5-and-4 over 7. Chad Siago
3. Chris Pavlock 4-and-3 over 6. Aaron Todd

Saturday’s Semifinal Matches

1. Jim Leroy vs. 4. Corey Hall, 10:25
2. Nick Simons vs. 3. Chris Pavlock, 10:30

Posted in Uncategorized on August 5, 2016. Leave a comment Edit

Advertisements